• Uye Girisi | Uye Ol |
Altın, Ali (Âşık Balı)
image

Şair. 1907 (1323) yılında Keban’ın Tahir nahiyesine bağlı Kesirik (Gümüşlü) köyünde dünyaya geldi. Köy sonradan Arguvan’a bağlanmıştır. Bayraktaroğullarından Hüseyin’in oğlu; Sevim Emir (Karagünlü)’in babasıdır. Balım ...

04/02/2012 11:38:00
 
Şair. 1907 (1323) yılında Keban’ın Tahir nahiyesine bağlı Kesirik (Gümüşlü) köyünde dünyaya geldi. Köy sonradan Arguvan’a bağlanmıştır. Bayraktaroğullarından Hüseyin’in oğlu; Sevim Emir (Karagünlü)’in babasıdır. Balım Sultan’a izafeten kendisine Ali Balı adı verilmiştir. Çocuk yaşta anasını kaybetmiş, hayatı çileler içinde geçmiştir. Babası Hüseyin, köyünde varlıklı ve itibar gören biridir. Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte askere çağrıldığında Ali yedi yaşında, diğer dört çocuk ise daha alt yaşlardadır. Kısa bir süre sonra ailenin bütün malları, arazileri başkalarının eline geçer. Ali, Morhamam’ı terk ederek diyar diyar dolaşmaya başlar.
Okuma yazmayı askerlik döneminde öğrenen Âşık Balı, gittiği her yerde şiirlerini sazı eşliğinde söylemiştir. İki evlilik yapmış, iki hanımından altı çocuğu dünyaya gelmiştir. Melek Suna’ya olan aşkı ise sonuçsuz kalmıştır.
Âşık Balı, hayatının büyük bir bölümünü yazdığı “günlük”le bugüne yansıtmıştır. Günlüğün ilk bölümünde âşığın çocukluk yılları; ikinci bölümünde Ermeni kızı Melek Suna’ya duyduğu aşk ve bu uğurda karşılaştığı engeller, çektiği sıkıntılar; üçüncü bölümde tasavvufi yaşantısı, dördüncü bölümde ise bitmek tükenmek bilmeyen arazi davaları yer almaktadır.
Âşık Balı’yı ilk kez geniş kitlelere tanıtan, Avukat Nüvit Yetkin olmuştur. Malatya merkezinde (Özel İdare) çalıştığı yıllarda Halkevi bünyesinde sazı ve sözüyle etkinliklerde bulundu. “Derme” dergisinde, “Fırat” gazetesinde, “Şiirlerde Malatya” adlı kitapta şiirleri yayımlandı. 1950’den sonra Ali İzzet Özkan’la birlikte Malatya Güven Matbaası'nda 12 şiirden oluşan 16 sayfalık bir kitap yayımladı. 1954’te Arguvan’a tayin edildi.
1980 yılında vefat eden ve mezarı Arguvan’ın Gümüşlü (Kesirik) köyünde olan Âşık Balı’nın altı çocuğundan beşi hayatta olup bunlardan birçok torunu bulunmaktadır.
Kızı Sevim Emir (Karagünlü), şair hakkında bir kitap yazmıştır.
Hayat Şiiri
Tarihin binüçyüz yirmi üçünde
Anam öllüklere koyulttu beni
Köylü rençber idik kerpiç bir evde
Beledi beşiğe uyuttu beni
Hasan KAVRUK- Metin ÖZER
Facebook'ta Paylas
 
KAYNAK
1 - H.Kavruk- M.Özer, Geçmişten Günümüze Malatya Şairleri, Malatya Belediyesi Kültür Yayınları, Malatya 2006, s.37-41.
2 - S. Emir (Karagünlü), Arguvanlı Âşık Balı Günlüğü ve Şiirleri, Rektur Ltd. Şti. Malatya 2004.
3 - M. Kuşçuoğlu, Şiirlerde Malatya, Minnetoğlu Yay., İstanbul 1972, s. 21.
Bu haber toplam 13248 defa okunmustur
Bu yazıyı oyla
0